Daň z prodeje nemovitosti

Koupě pozemku: Na co si dát pozor?

Koupě pozemku s sebou nese spoustu otázek a nutných informací k ověření.
Checklist níže, vám věřím pomůže si ujasnit, co všechno je dobré zkontrolovat a na co znát odpověď dopředu.

1. Právní stav pozemku 

Můžu na něm stavět?

Nákup stavební parcely, který je v katastru nemovitostí evidován jako orná půda nemusí být problém. To, jestli je pozemek stavební či není, neurčují údaje z katastru nemovitostí, ale územní a regulační plán. Tedy jako první je potřeba zkontrolovat územní plán, podívat se jaké jsou v okolí pásma a zda se neplánují třeba větší stavby jako např. obchvat města, který by ovlivnil kvalitu života a okolí stavby. Územní plán dané obce ve většině případů naleznete digitalizovaný na internetu.

Informaci o majiteli pozemku získáte na katastru nemovitostí z listu vlastnictví. V dokumentu si ověřte věcná břemena, neboli omezení. Např. věcné břemeno jízdy nebo chůze znamená, že přes pozemek může jezdit či chodit někdo další.

Informace za jakých podmínek a zda-li vůbec lze na pozemku stavět, získáte na místně příslušném stavebním úřadě. Ověřte si jaká může být zastavěná plocha, zda je určeno jak má vypadat střecha či další regulace. K tomuto účelu slouží formulář „Žádost o územně plánovací informaci“.

2. Inženýrské sítě a přístupová cesta

Jaké inženýrské sítě jsou přivedeny na pozemek?
Veškeré sítě by měly být zkolaudovány a vyvedeny do „budníčku“ na pozemek. Pokud tomu tak není, konzultujte zvažovaný nákup se stavebním úřadem a správci sítí, abyste si byli jisti dostatečnou kapacitou k připojení.

Je zajištěna přístupová cesta k pozemku? Komu patří přístupová cesta a jestli k ní máme přístup je zasádní informace pro udělení stavebního povolení.

3. Hydrogeologický a radonový průzkum

Hydrogeologický a radonový průzkum si lidé nechávají dělat většinou až pro potřebu stavebního povolení, ale je fajn mít informaci o podloží pozemku dopředu. Dobrým zdrojem informací mohou být i sousedi, kteří již svůj dům postavili.

4. Financování

Asi není potřeba říkat, že pokud chcete nákup pozemku realizovat bankovním úvěrem nebo hypotékou, ujistěte se předem, že vám banka půjčí. Znát svůj prescoring nebo-li info jakou částku a za jakých podmínek dostanu od banky dává samozřejmě mantinely kde se mohu a chci pohybovat ohledně ceny pozemku.

Potřebujete poradit ohledně koupě či prodeje nemovitosti?
Nabízím úvodní bezplatnou konzultaci. Zavolejte či napište. 🙂

Kateřina, Vaše osobní realitní zprostředkovatelka
Tel.: 775 130 609 Email: katerina.adaskova@kwcz.cz